تجهیز رستوران با مدرن ‎ترین تجهیزات روز دنیا

مشاوره راه اندازی

روش های دریافت مشاوره

تماس با تلفن های شرکت : ۸۸۰۶۷۱۴۰ - ۸۸۰۳۸۷۹۵

موبایل جناب شمس : ۰۹۱۲۸۵۰۳۳۲۳

واتساپ جناب وحید شمس : ۰۹۱۲۸۵۰۳۳۲۳

تجهیز رستوران (Equipping the restaurant) در گذشته کار ساده‌ای بود. زیرا مثل امروز در بین رستوران‌ها فضای رقابتی وجود نداشت. از سوی دیگر در سال‌های اخیر پیشرفت‌های زیادی در تولید تجهیزات، دستگاه‌ها و وسایل رستوران‌ها صورت گرفته است. اکنون یک رستوران در ایران نیز باید همان تجهیزات مدرن رستوران در سایر کشورهای دنیا را داشته باشد. افزایش تعداد توریست‌های خارجی این توقعات را روز‌به‌روز افزایش می‌دهد.

همچنین با گسترش ارتباطات، ایرانیان نیز خواهان رستوران‌های لوکس و مدرن‌تری هستند. هر چه یک رستوران پیشرفته‌تر، لوکس‌تر و مجهزتر باشد، شانس موفقیت آن افزایش می‌یابد. تیم «رستوران‌ساز» با نگاه به این دیدگاه به شما کمک می‌کند تا رستورانی مدرن و مجهز طراحی و راه‌اندازی کنید.

چند نکته اساسی برای تجهیز رستوران

تجهیز رستوران

وسایل پخت و پز برای رستوران

تجهیز رستوران به مدرن‌ترین وسایل پخت و پز اولین مسئولیت ما در برابر شماست. در گذشته اگر وسایل پخت و پز تنها به ظروف و اجاق گاز خلاصه می‌شد، اما اکنون این وسایل شامل سرخ‌کن‌های صنعتی، دستگاه گریل، کوره‌ی تجاری و حتی مایکروفر‌های مدرن است.

برای پخت حرفه‌ای انواع خوراک‌های ایرانی و بین‌المللی، شما به مجموعه‌ای از لوازم پخت و پز نیاز دارید. اگر به یک رستوران قدیمی سر بزنید، متوجه می‌شوید غذاهایی که در فهرست این رستوران قرار دارند، اندک است. همین موضوع نیاز به وسایل پخت و پز را برای رستوران‌های قدیمی ضروری نمی‌کند.

اما وقتی قرار است یک رستوران پررونق با لیستی از انواع غذاها و خوراک‌ها راه‌اندازی کنید، به تعداد بیشتری از وسایل پخت و پز نیاز دارید. در کنار دستگاه‌های پخت و پز، باید به ظروف مناسب برای طبخ انواع خوراک‌ها نیز توجه داشته باشید. تیم «رستوران‌ساز» با شناختی که از انواع تجهیزات مورد نیاز برای رستوران دارد، برای تهیه‌ی این وسایل به شما کمک می‌کند.

 

 

تجهیز رستوران

تجهیز رستوران با یخچال و فریزر

در یک رستوران شما بخشی از مواد غذایی را باید در یخچال نگهداری کنید. گاهی ممکن است برخی از مواد غذایی تا چندین روز به نگهداری نیاز پیدا کنند. آیا در این صورت به یک یخچال با قدرت بالای سرمایشی نیاز ندارید؟ بی‌تردید یخچال‌های ضعیف و قدیمی قادر به نگهداری مواد غذایی به شکل تازه و سالم نیستند.

اگر می‌خواهید مواد غذایی که در یخچال نگهداری می‌کنید تا روزها سالم و تازه بمانند، باید به سراغ پیشرفته‌ترین یخچال‌ها و فریزرها بروید. اندازه و سایز این یخچال‌ها هم اهمیت زیادی دارد. تعدادی از این یخچال و فریزرها در محوطه‌ی پخت و پز و آشپزخانه نگهداری می‌شود. اما تعدادی هم باید در فضای سالن غذاخوری گذاشته شود تا مشتریان بتوانند به راحتی نوشیدنی مورد نیاز خود را انتخاب کرده و بردارند.

یخچال‌هایی که برای قسمت سالن‌غذاخوری کاربرد دارند، باید علاوه بر عملکرد سرمایشی بالا، لوکس و چشم‌نواز هم باشند. تیم رستوران ساز با توجه به تجربه‌ای که در گذشته در راه‌اندازی رستوران داشته است، می‌تواند در انتخاب بهترین یخچال و فریزرهای صنعتی به شما کمک کند.

تجهیز رستوران

ظروف مورد نیاز برای رستوران

ظروف غذاخوری یکی دیگر از وسایل مورد نیاز رستوران است. این ظروف شامل انواع قاشق، چنگال، چاقو، بشقاب، چندین مدل لیوان و … است. لوکس بودن ظروف تاثیر زیادی در پرستیژ رستوران شما دارد. در واقع مشتریان بعد از ورود به رستوران و زیرنظر گرفتن نما و دکوراسیون، این بار به زیبایی ظروف دقت می‌کنند.
نباید برای کاهش هزینه‌های راه‌اندازی رستوران به سراغ ظروف ارزان قیمت و بی‌کیفیت بروید. برخی از ظروف با وجود ظاهر زیبا، وزن سنگینی دارند. بهتر است به سراغ این گونه از ظروف نروید. سبک بودن، داشتن استحکام کافی و زیبایی سه اِلمان مهم برای انتخاب ظروف پذیرایی در رستوران است.
تیم رستوران ساز با توجه به این سه فاکتور بهترین برندهای ظروف رستوران را به شما معرفی می‌کند. براساس میزان سرمایه‌ی خود می‌توانید از بین برندهای ایرانی یا خارجی بهترین ظروف را انتخاب کنید.

تجهیز رستوران

وسایل شستشو و نظافت رستوران

یک رستوران هر چقدر هم که لوکس باشد، تا زمانی که در آن نظافت رعایت نشود، نمی‌توان آن را در فهرست بهترین رستوران‌ها قرار داد. فراموش نکنید که مشتریان به نظافت و پاکیزگی محیط رستوران و ظروف توجه زیادی دارند. وقتی یک رستوران بزرگ و وسیع می‌شود، نظافت آن هم سخت‌تر می‌شود.

همیشه نیروی انسانی به تنهایی قادر به تمیز کردن برخی از نقاط و یا نظافت کامل رستوران نیست. از سوی دیگر با تکیه بر نیروی انسانی نمی‌توانید انتظار یک رستوران تمیز را داشته باشید. ضدعفونی کردن وسایل غذاخوری، تمیز کردن میزها، نظافت کف سالن غذاخوری، شستشوی مداوم رومیزی، رانر، پرده و … همه به وسایل و تجهیزات مدرن نیاز دارند.

تیم رستوران ساز معتقد است برای پروسه‌ی نظافت و شستشو باید بخشی از کار را به تجهیزات مدرن بسپارید. برای مثال استفاده از دستگاه‌های بخارشوی صنعتی به شما کمک می‌کند تا پرده‌های رستوران را همیشه تمیز و خوشبو نگه دارید. وجود ماشین‌ظرفشویی نیاز به نیروی کار را کاهش می‌دهد.

تجهیز رستوران

نگهداری ظروف

در نظر گرفتن قسمت مجزا برای نگهداری ظروف (غذاخوری و پخت و پز) یکی دیگر از نکات مهم برای تجهیز رستوران است. در یک رستوران بزرگ و معتبر، ظروف غذاخوری بعد از شستشو باید در مکانی پاکیزه نگهداری شوند. این مکان باید دارای کابینت‌های مخصوصی باشد که در هر هفته حداقل ۲ بار ضدعفونی شوند.

همچنین باید یک اتاقک جداگانه را برای نگهداری ظروف و وسایل غذاخوری و پخت و پز انتخاب کنید. بدون شک داشتن چنین مکان مجزایی در تمیز ماندن ظروف تاثیر بیشتری دارد. این مکان باید قابل شستشو باشد. داشتن کف و دیواره‌های سرامیکی و سقف رنگ شده، تمیز کردن آن را راحت‌تر می‌کند.
اگر این اتاقک مجزا را کابینت‌بندی کنید، باعث نظم‌دهی و پاکیزه نگه‌داشتن ظروف می‌شود. 

تیم ما به این موضوع توجه ویژه‌ای دارد. حتی اگر بر حسب انتخاب شما و به دلیل محدودیت فضا، بخواهید ظروف را در محیط آشپزخانه نگهداری کنید، ما همان قسمت را برای شما کابینت‌بندی می‌کنیم. البته در این صورت حتماً به هود و هواکش هم نیاز دارید تا باعث تجمع چربی بر روی ظروف و وسایل آشپزخانه نشود.

تجهیز رستوران

سیستم سرمایشی و گرمایشی

اگر به یک سالن‌غذاخوری مدرن و لوکس فکر می‌کنید، داشتن سیستم گرمایشی و سرمایشی یکی از مهم‌تین تجهیزات رستوران محسوب می‌شود. اگرچه در هر رستورانی که وارد شوید می‌توانید این سیستم را مشاهده کنید، اما نوع و میزان انرژی‌رسانی آن اهمیت زیادی دارد.

مشتریان نباید به هیچ وجه در رستوران احساس گرما یا سرما کنند. سیستم برودتی و حرارتی که برای رستوران خود استفاده می‌کنید، باید بتواند در سردترین و گرم‌ترین روزهای سال، انرژی مورد نیاز سالن‌غذاخوری را تامین کند. از سوی دیگر باید انرژی گرمایی و سرمایی در تمامی قسمت‌های سالن غذاخوری به صورت یکنواخت باشد. 

بی‌خطر بودن این سیستم از دیگر اِلمان‌های مهم برای تهیه‌ی تجهیزات است که تیم رستوران ساز به آن توجه دارد. 

از جمله‌ی بهترین سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی می‌توان به سیستم گرمایش از کف، رادیاتور، دستگاه‌های یونیت هیتر، فن کویل، بویلر موتورخانه و … اشاره کرد. اما از نظر ما بهترین سیستم تامین انرژی باید بتواند در فصل گرما و سرما دو وظیفه را انجام دهد. از این رو ما به شما پکیج یونیت، اکونوپک، فن کویل، سیستم تهویه مطبوع الکتریکی VFD و یا داکت اسپیلت را پیشنهاد می‌دهیم.

تجهیز رستوران

نورپردازی یکی از مهم تجهیزات رستوران

با نورپردازی رستوران می‌توانید بازی رنگ‌ها را در سالن غذاخوری خود اجرا کنید. نور در مکان‌هایی مثل کافه‌ها خیلی اهمیت ندارد. اما در رستوران، فضای روشن و باز بیشتر مورد توجه است. نورپردازی سالن غذاخوری باید براساس سبک دکوراسیون باشد. در یک رستوران کلاسیک استفاده از نورپردازیِ مدرن چندان زیبا و شکیل نیست.

طراحی و دکوراتیو داخلی رستوران می‌تواند مدرن، فانتزی، کلاسیک و یا برحسب انواع سبک بین‌المللی و سنتی باشد. پس نورپردازی هم طبعاً باید با روش دکوراتیو داخلی همخوانی داشته باشد. البته صحبت ما به این معنا نیست که برای دکوراسیون سنتی از لامپ‌های حبابی قدیمی و زرد رنگ استفاده کنید. اما روش‌های زیبایی هم برای همان سبک‌های سنتی و کلاسیک وجود دارد.

تجهیز رستوران

سیستم صوتی

پخش موسیقی ملایم در رستوران در دل‌انگیزتر کردن فضا تاثیر زیادی دارد. نصب تجهیزات صورت در قسمت‌های مختلف سقف و دیوار باعث پخش موسیقی یکنواخت در فضای رستوران می‌شود. در این فضا مشتریان به صدای موسیقی بلند و گوش‌خراش علاقه‌ای ندارند. 

از سوی دیگر آن‌ها اغلب همراه با دوستان و خانواده وارد رستوران می‌شوند که در حال گفتگو هستند. پس پخش موسیقی نباید برای گفتگوی آن‌ها مزاحمتی ایجاد کند. نصب حرفه‌ای تجهیزات موسیقی می‌تواند صدا را به طور یکنواخت در تمامی سالن پخش کند. ما با توجه به این فاکتور لیستی از مدرن‌ترین تجهیزات برای راه‌اندازی سیستم صوتی تهیه می‌کنیم و در اختیار شما می‌گذاریم.

تجهیز رستوران

تجهیزات رستوران برای طراحی دکوراتیو

دکوراسیون داخلی رستوران تاثیر زیادی در قضاوت‌ مشتریان دارد. اگر در رستوران شما بهترین غذاها و نوشیدنی‌ها به مشتریان ارائه شود ولی از دکوراسیون زیبا خبری نباشد، نمی‌توانید انتظار زیادی برای افزایش مشتریان داشته باشید. چرا که بخشی از قضاوتِ اغلبِ ما بر اساس ظواهر پدیده‌ها انجام می‌شود. پس طبیعی است که مشتریان هم به دکوراتیو رستوران شما توجه کنند.

نوع رستوران (اعم از عربی، مراکشی، سنتی ایرانی، ترکی، ایتالیایی و …) می‌تواند معیار مهمی برای تعیین سبک طراحی داخلی باشد. البته در کنار این مورد برخی از لوازم مورد نیاز رستوران هم برای همه‌ی سالن‌های غذاخوری یکسان است. این وسایل شامل پرده، رومیزی، رانر، گلدان، لوستر، کاغذ دیواری، آینه‌کاری، استیکر دیوار، تابلو، ساعت و …. است.

تجهیز رستوران

نصب سیستم امنیتی و ضد حریق برای رستوران

یکی دیگر از لوازم مورد نیاز رستوران به تجهیزات امنیتی و ضد حریق مربوط می‌شود. از جمله‌ی این تجهیزات می‌توان به نصب دوربین‌های مداربسته اشاره کرد. وجود این دوربین‌ها برای تأمین امنیت رستوران و مشتریان ضرورت دارد. دوربین‌های ضدآب و با قدرت ضبط تصاویر باکیفیت می‌تواند در تأمین امنیت رستوران به شما کمک کند.

 

از سوی دیگر شما به سیستم دزدگیر و ضد سرقت هم نیاز دارید. در صورت ورود افراد بزهکار و سارقان به داخل رستوران، این سیستم به طور خودکار فعال می‌شود. تیم رستوران ساز برای شما از سیستمی استفاده می‌کند که مجهز به سیستم تماس‌گیری خودکار باشد. در صورت بروز مشکل، این سیستم به طور اتوماتیک با پلیس تماس برقرار می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *