راه اندازی رستوران

همه چیز در مورد راه اندازی رستوران

راه اندازی رستوران مانند هر کسب و کار دیگری به تخصص و مهارت کافی نیاز دارد. اگر فرد ایده‌پردازی هستید و یا قصد دارید سرمایه‌ی خود را در جایی ببرید که به سود بالا برسد، راه‌اندازی رستوران گزینه‌ی مناسبی برای شماست. البته به شرط اینکه نکات مهم در این پروژه را به خوبی رعایت کنید. قبل از هر چیز برآورد هزینه ساخت رستوران اهمیت دارد. از سوی دیگر انتخاب تیم مؤسس هم در این رابطه مؤثر هستند.

انتخاب تیم مؤسس رستوران

اکنون که شرکت های راه اندازی رستوران زیاده شده‌اند و در هر شهری می‌توانید یکی از این تیم‌ها را پیدا کنید، انتخاب یک تیم حرفه‌ای کار سختی نیست. بهترین شرکت‌های مؤسس رستوران باید دارای تیم متخصص، مجرب و دارای نمونه کارهای موفق باشند. قبل از اینکه بخواهید با آن‌ها قرارداد همکاری امضا کنید، ابتدا باید از کارهای قبلی و نحوه‌ی عملکردشان مطمئن شوید.

در بین اعضاء تیم باید هماهنگی باشد. برای مثال یک طراح دکوراسیون و تهیه‌کننده‌ی تجهیزات رستوران باید با هم هماهنگ عمل کنند. شما تنها نقش تأمین‌کننده‌ی سرمایه را بر عهده دارید. این تیم مؤسس است که سرمایه‌ی شما را به اجرا می‌گذارد. از سوی دیگر شما را در جریان تمامی امور قرار می‌دهد.

انتخاب تیم موسس رستوران

داشتن بیزنس پلن برای راه اندازی رستوران

یکی دیگر از نکات مهم در راه اندازی رستوران داشتن برنامه‌ریزی است. در واقع برای اینکه در ساخت و تاسیس رستوران موفق باشید، باید با برنامه‌ریزی پیش بروید. در این مورد بیزنس پلن یا طرح تجاری افق دید شما را نسبت به آینده‌ی رستوران افزایش می‌دهد. پس با وجود این طرح می‌دانید به چه مقدار سرمایه نیاز دارید. مدت زمان راه‌اندازی پروژه چقدر خواهد بود. همه‌ی اطلاعات دقیق برای راه‌اندازی رستوران در طرح بیزنس پلن در اختیار شما قرار می‌گیرد. این طرح را می‌توانید با کمک تیم راه اندازی رستوران تهیه کنید.

خلاقیت در راه‌اندازی رستوران

برای موفقیت در مدیریت رستوران باید کاری را انجام دهید که هیچ کس موفق به انجام آن نشده است. خلق رستورانی متفاوت تاثیر زیادی در میزان موفقیت شما دارد. برای این کار باید از تجهیزات مدرن، دکوراسیون لوکس، پرسنل آموزش دیده و … استفاده کنید.

تیم حرفه‌ای در راه اندازی رستوران می‌تواند همه‌ی این موارد را برای شما فراهم کنید. حتی روش سرویس‌دهی به مشتریان هم باید به استفاده از تکنولوژی‌‌های مدرن انجام شود. برای مثال مشتریان بتوانند از راه دور و یا در شهرهای دیگر غذاهای رستوران را برای چند روز بعد رزرو کنند. استفاده از سیستم اتوماسیون در مدیریت رستوران اهمیت زیادی دارد.

وسعت و متراژ سالن غذایی نمی‌تواند عامل تعیین‌کننده‌ای در میزان موفقیت شما باشد. اما میزان تجهیزات مدرن و نحوه‌ی سرویس‌دهی به مشتریان یکی از رازهای موفقیت در دنیای امروز است.

خلاقیت در راه اندازی رستوران

انتخاب موقعیت جغرافیایی مناسب برای رستوران

موقعیت قرار گرفتن رستوران در نقاط مختلف شهر و حتی وسعت شهر هم عامل تعیین‌کننده‌ای در میزان موفقیت این کسب و کار است. تیم راه اندازی رستوران در زمان تهیه‌ی طرح تجاری باید به این موضوع توجه داشته باشند. قرار گرفتن رستوران در یک موقعیت جغرافیایی شلوغ و پر رفت و آمد می‌تواند به رونق کسب و کار شما کمک کند.

مثال دیگر زمانی است که رستوران را در نزدیکی مکان‌های توریستی، جاذبه‌های گردشگری و یا آثار تاریخی راه‌اندازی می‌کنید. بدون شک چنین مکان‌ها و موقعیت‌هایی می‌توانند باعث جذب مشتریان بیشتر برای رستوران شوند.

تأمین هزینه‌ها برای راه‌اندازی رستوران

برآورد هزینه راه اندازی رستوران می‌تواند به شما کمک کند تا تمام سرمایه‌ی مورد نیاز برای این پروژه را به یکباره تأمین کنید. در این صورت راه‌اندازی رستوران با وقفه روبه‌رو نمی‌شود و طی یک دوره‌ی زمانی این پروسه به پایان می‌رسد. وقتی دید روشنی نسبت به میزان هزینه‌ی مورد نیاز نداشته باشید، ممکن است بعد از مدتی نتوانید بخشی از سرمایه برای راه اندازی رستوران را تأمین کنید و در نتیجه پروژه ناقص می‌ماند.

با ایجاد وقفه در پروژه برنامه‌ریزی به‌هم می‌خورد و گاهی نیز مجبور می‌شوید همه‌ی مراحل را از ابتدا طی کنید. راه‌های زیادی برای تأمین سرمایه وجود دارد. یکی از این راه‌ها دریافت وام برای راه اندازی رستوران است. همچنین می‌توانید از سرمایه‌گذارها در این پروژه کمک بگیرید.

شناسایی بازار و مشتریان

یکی دیگر از نکات مهم در راه اندازی رستوران انتخاب بازار است. رستوران انواع مختلفی دارد که می‌توان به رستوران عربی، رستوران مراکشی، رستوران ایتالیایی و …. اشاره کرد. هر یک از این رستوران‌ها مشتریان خاص خود را دارد. شما با بررسی‌هایی که بر روی بازار و طرفداران انواع سبک غذا می‌کنید، می‌توانید نوع رستوران خود را مشخص کنید.

برای مثال وقتی در یک شهر زیارتی زندگی می‌کنید قطعاً بخش زیادی از توریست‌ها زائران عرب هستند (مثل مشهد و یا قم)، می‌توانید به یک رستوران عربی فکر کنید. شهر و منطقه‌ی جغرافیایی در شهر می‌تواند معیار مناسبی برای تعیین نوع رستوران باشد. وقتی قصد دارید رستوران ایرانی راه‌اندازی کنید که انواع غذاها و خوراکی‌های مخصوص مناطق مختلف ایران در آن طبخ می‌شود، بازار و مجتمع‌های تجاری و توریستی بهترین مکان هستند.

البته شناسایی بازار و نیاز مشتریان به تکنیک‌های خاصی نیاز دارد. زمانی که راه‌اندازی رستوران را برعهده‌ی یک تیم متخصص قرار می‌دهید، آن‌ها با تهیه‌ی بیزنس پلن بازار هدف را هم بررسی می‌کنند.

شناسایی رقبا

یکی دیگر از نکات مهم برای راه اندازی رستوران شناخت رقیبان است. این کار به شما کمک می‌کند تا علاوه بر مشخص کردن میزان سرمایه، تجهیزات مناسب برای رستوران را نیز مشخص کنید. برای مثال وقتی قرار است رستوران خود را در یک خیابان پرازدحام راه‌اندازی کنید که چندین رستوران در آن فعالیت دارند، شناخت رقبا اهمیت دارد.

اگر رقبا دارای رستوران‌های عربی، ترکی، بین‌المللی و … هستند، باید رستورانی را از نوعی انتخاب کنید که در بین این رستوران‌ها موجود نیست. برای مثال همه‌ی رستوران‌ها در زمینه‌ی غذاهای ترکی، بین‌المللی، ایرانی، عربی و یا مراکشی فعالیت دارند. اما جای خالی یک رستوران ایتالیایی در بین آن‌ها احساس می‌شود. شما با بررسی رقیبان به سراغ همین رستوران می‌روید.

همچنین تجهیزاتی که توسط آن‌ها استفاده می‌شود و نحوه‌ی خدمات رسانی به مشتریان باید به دقت بررسی شود. قبل از اینکه تصمیم نهایی خود را برای راه‌اندازی رستوران بگیرید، به عنوان مشتری به همه‌ی این رستوران‌ها سر بزنید. سرویس‌دهی و امکانات و کیفیت غذا و نوشیدنی آن‌ها را از نزدیک ببینید تا بتوانید برای راه اندازی رستوران خود به نحو شایسته‌تری تصمیم بگیرید.

روش‌های سورپرایز مشتریان

مشتریان همیشه به رستوران‌هایی می‌روند که از نظر خدمات‌رسانی با تکنولوژی روز دنیا پیش برود. از سوی دیگر روش‌های غیرمنتظره‌ای برای پذیرایی از آن‌ها می‌تواند به موفقیت رستوران کمک کند. برگزاری جشنواره و ارائه‌ی هدیه و جایزه یکی از راه‌های سورپرایز کردن مشتریان است. تیم راه‌اندازی رستوران باید در مورد جدیدترین روش‌های تبلیغات به شما مشاوره‌های لازم را بدهد.

تهیه تجهیزات لوکس برای رستوران

یکی از تکنیک‌های جذب مشتری و موفقیت رستوران، تهیه‌ی تجهیزات و دستگاه‌های پیشرفته برای رستوران است. هر چقدر در این زمینه سرمایه‌گذاری بیشتری کنید، قطعاً در نتیجه‌ی نهایی و افزایش درآمد رستوران تاثیرگذار است. تیم راه‌اندازی رستوران در این زمینه می‌تواند مشاوره‌های زیادی را به شما ارائه دهد.

این تیم با بررسی مدرن‌ترین رستوران‌های دنیا، قطعاً از تجهیزات و امکانات آن‌ها اطلاعات به روز دارد. از جمله‌ی تجهیزات مورد نیاز برای رستوران‌داری می‌توان به وسایل پخت و پز، ظروف غذاخوری، میز و صندلی، دستگاه‌های برودتی، سیستم صوتی، سیستم گرمایشی و …. اشاره کرد.

برای مثال رستوران در فصل گرم و سرد سال به انرژی گرمایی و برودتی نیاز دارد. سیستم صوتی نیز برای پخش موسقی در فضای سالن غذاخوری رستوران ضرورت دارد و به آن بهای بیشتری می‌دهد.

طراحی رستوران با امکانات مدرن

علاوه بر داشتن تجهیزات و دستگاه‌های مهم برای راه اندازی رستوران، طراحی ساختمان هم نقش زیادی در موفقیت آن دارد. وقتی سالن غذاخوری رستوران کوچک با صندلی‌های محدود باشد، مطمئناً باید به تعداد مشتریان کمتری سرویس‌دهی شود. رعایت تناسب بین آشپزخانه و محیط پخت و پز با سالن غذاخوری اهمیت زیادی دارد.

یک سالن غذاخوری بزرگ با آشپزخانه‌ی کوچک باعث می‌شود تا پرسنل نتوانند به همه‌ی مشتریان در اسرع وقت پاسخ دهند. تیم طراحی و راه‌اندازی رستوران با در نظر گرفتن تمامی این المان‌ها به شما کمک می‌کند تا طرح خود را به شکل استاندارد اجرا کند.

در طراحی رستوران در نظر گرفتن فضای باز برای گذاشتن میز و صندلی در فصل تابستان، می‌تواند امتیاز بیشتری را برای رستوران به همراه داشته باشد. همچنین پارکینگ هم گزینه‌ی دیگری است که وجود آن برای رستوران اهمیت و البته ضرورت دارد. یک رستوران بدون پارکینگ نمی‌تواند مشتریان زیادی داشته باشد.

ظرفیت پارکینگ هم با توجه به متراژ و تعداد مشتریان رستوران مشخص می‌شود. برای یک سالن غذاخوری که توان سرویس‌دهی به بیش از ۲۰۰ مشتری در یک وعده را دارد، داشتن پارکینگی با ظرفیت بیش از ۱۰۰ خودرو ضرورت دارد.

طراحی دکوراسیون داخلی رستوران

برای اینکه رستوران نمای داخلی لوکس داشته باشد، طراحی و فضاسازی آن اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل تهیه‌ی لوازم و وسایل دکور از جمله لوستر، فرش، مبل، کاغذ دیواری، آینه‌کاری و سایر وسایل تزئینی تاثیر زیادی در زیبایی سالن غذاخوری دارد. به همین منظور بهتر است چیدمان وسایل را با توجه به علم دکوراتیو داخلی انجام دهید.

رنگ یکی از اِلمان‌های مهم برای زیباسازی رستوران است که باید با توجه به اصول گرافیک انجام شود. تکنیک‌های علمی در طراحی داخلی به شما کمک می‌کند تا رستوران خود را حرفه‌ای، مجهز و لوکس بسازید. در این زمینه تیم راه‌اندازی رستوران با داشتن تجربه‌ی کافی می‌تواند به شما کمک کند. فراموش نکنید که خلاقیت در طراحی رستوران مدرن نقش مهمی را ایفا می‌کند.

نورپردازی یکی از روش‌های نوین برای زیباسازی فضای داخلی یک رستوران است. تیم راه‌اندازی رستوران قطعاً با جدیدترین روش‌های نورپردازی و استفاده از نورهای مخفی آشنایی کافی دارد. این روش در لوکس نشان دادن رستوران مؤثر است.

تبلیغات برای رستوران

موفقیت رستوران به میزان توان مدیر در برندسازی بستگی دارد. وقتی یک رستوران لوکس با امکانات رفاهی مدرن راه‌اندازی می‌شود، باید به مشتریان زیادی معرفی شود. توانایی برندسازی در فضای مجازی و فضای واقعی از عهده‌ی هر کسی ساخته نیست. وقتی راه اندازی رستوران خود را به یک تیم متخصص می‌سپارید آن‌ها با استراتژی‌های نوین بازاریابی می‌توانند نام رستوران شما را بر سر زبان‌ها بیندازند.

فضای مجازی پتانسیل مهمی برای تبلیغات و برندسازی است. تیم راه اندازی رستوران می‌تواند با روش‌هایی از جمله طراحی وب‌سایت، راه‌اندازی صفحه در شبکه‌های اجتماعی (لینکدین و اینستاگرامم) به شما کمک کند تا در مدت کوتاهی برای رستوران خود تبلیغات کنید.

فراموش نکنید که تبلیغات باید از زمان جرقه خوردن مراحل اولیه‌ی راه‌اندازی شروع شود. در واقع وقتی قرار است برای رستوران فعالیت کنید، از همان ماه‌های اول کار باید مشتریان را جذب کنید.

نحوه‌ی خدمات رسانی و سرویس‌دهی به مشتریان هم می‌تواند به عنوان یک اِلمان مهم، آن‌ها را به مشتریان وفادار تبدیل کند. بخشی از استراتژی تبلیغات از طریق مشتریان سابق انجام می‌شود. وقتی آن‌ها از نحوه‌ی خدمات رسانی شما رضایت داشته باشند و کیفیت غذاها و نوشیدنی‌ها توجه آن‌ها را جلب کند، حتماً در مورد رستوران شما برای نزدیک و آشنایان خود صحبت می‌کنند.

توجه به نمای بیرونی رستوران

بسیاری از رهگذران و توریست‌ها هیچ شناختی نسبت به یک رستوران ندارند. بلکه براساس زیبایی و نمای لوکس رستوران مورد نظر خود را انتخاب می‌کنند. وقتی رستوران شما از نظر ظاهری دارای نمای لوکس و زیبا باشد، می‌توانید مشتریان بیشتری را جذب کنید. تصور کنید رستوران خود را در نزدیکی یک مکان توریستی مثل ساحل راه‌اندازی کرده‌اید. در چنین شرایطی اغلب کسانی که در این مکان رفت و آمد دارند، شناختی نسبت به رستوران شما ندارند. پس با توجه به لوکس بودن نمای بیرونی رستوران، آن را انتخاب می‌کنند.

نمای بیرونی رستوران با تکنیک‌های معماری انجام می‌شود. اگر رستوران ایرانی است، با استفاده از سمبل‌های ایرانی مثل (سردیس شیر) می‌توانید نمای ورودی آن را زیباتر کنید. در واقع نوع رستوران و سبک غذاها می‌تواند در طراحی نمای بیرونی ساختمان به شما کمک کند. در این صورت رهگذرانی که تا به حال نامی از رستوران را نشینده‌اند، با توجه به سبک نمای بیرونی، نوع رستوران را تشخیص می‌دهند.

سخن پایانی

راه‌اندازی رستوران می‌تواند به یک کسب و کار موفق تبدیل شود. البته به شرط اینکه اصول راه‌اندازی برای آن رعایت شود. ما در رستوران ساز با تعیین بهترین موقعیت جغرافیایی، تأمین هزینه‌ها و سرمایه‌ی مورد نیازی، توجه به المان‌های زیبایی رستوران، تأمین تجهیزات و امکانات، استخدام پرسنل آموزش دیده و … به شما کمک می‌کنیم تا مشتریان بیشتری جذب کنید. تبلیغات برای افزایش درآمد اهمیت زیادی دارد. ما با شناخت جدیدترین تکنیک‌های تبلیغات، سرمایه‌ی شما را به سود تبدیل خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *