راه اندازی رستوران ایتالیایی

مشاوره راه اندازی

روش های دریافت مشاوره

تماس با تلفن های شرکت : ۸۸۰۶۷۱۴۰ - ۸۸۰۳۸۷۹۵

موبایل جناب شمس : ۰۹۱۲۸۵۰۳۳۲۳

واتساپ جناب وحید شمس : ۰۹۱۲۸۵۰۳۳۲۳

همه چیز در مورد راه اندازی رستوران ایتالیایی

رستوران‌های ایتالیایی‌ به دلیل سبک معماری خاص و غذاهای محبوبی که دارند، همیشه مورد توجه تمام دنیا بوده‌اند. به طوری که اگر به کشورهای مختلف جهان از جمله چین، اروپا، آمریکا و ژاپن سر بزنید، ردپایی از رستوران‌های این کشور را مشاهده می‌کنید.

 فرهنگ غذایی ایتالیایی‌ها مورد استقبال همه‌ی مردم جهان است. در ایران هم این کشور طرفداران زیادی دارد. به همین دلیل رستوران‌هایی که با سبک معماری و دکوراسیون ایتالیا طراحی می‌شوند، مشتریان زیادی به سمت خود جذب می‌کنند.

راه اندازی رستوران ایتالیایی در برخی از شهرهای مهم کشور انجام شده است. پس اگر شما هم جزء کسانی هستید که به این نوع رستوران علاقمند هستید، تا ادامه‌ی این مطلب با ما همراه شوید.

ایده‌های خلاقانه برای راه‌اندازی رستوران ایتالیایی

برای طراحی یک رستوران ایتالیایی خوب خلاقیت و ایده اهمیت زیادی دارد. در غیر این صورت رستوران شما تفاوت زیادی با سایر رستوران‌ها نخواهد داشت. پس نمی‌توانید انتظار داشته باشید که از سرمایه‌گذاری خود سود زیادی بدست آورید. برای طراحی این نوع رستوران باید به فضای بیرونی و داخلی توجه داشته باشید. هر دو فاکتور باید با هم مورد توجه قرار بگیرند. در زمان عقد قرارداد رستوران ایتالیایی هر دو مورد ذکر می‌شوند. 

بهترین مکان برای رستوران ایتالیاییبهترین مکان برای راه‌اندازی رستوران ایتالیایی

به دلیل اینکه رستوران ایتالیایی مشتریان خاص خود را دارد و عامه‌ی مردم به این نوع رستوران علاقه‌ای ندارند، پس باید آن را در نزدیکی هتل‌ها، فرودگاه‌ها، ورزشگاه‌ها، دانشگاه و هر مکان بین‌المللی دیگری تأسیس کرد. هر چند وجود یک رستوران ایتالیایی در مرکز شهر و در نزدیکی یک مرکز خرید پرفروش هم می‌تواند به کسب سود بیشتر بینجامد.

اگر در شهر توریستی زندگی کنید، قطعاً وجود یک رستوران ایتالیایی‌ها برای گردشگران خارجی جای شگفت‌انگیزی خواهد بود. بسیاری از توریست‌های خارجی به دلیل ذائقه‌ی غذایی متفاوت، ترجیح می‌دهند غذای خود را در یک رستوران خارجی میل کنند.

رستوران ایتالیایی  را در فضاهای پر رفت و آمد

به طور کلی در راه‌اندازی رستوران با سبک ایتالیایی چند اِلمان نقش آفرینی می‌کنند که عبارتند از:

سبک معماری ایتالیایی

در یک رستوران ایتالیایی فقط غذا و نوشیدنی نیست که نوع رستوران را مشخص می‌کند. بلکه طراحی و دکوراسیون داخلی آن هم اهمیت زیادی دارد. درست مثل زمانی که وارد یک رستوران سنتی می‌شوید و با طراحی آن شما را به چند دهه قبل می‌برد. قالیچه‌ها و پشتی‌های دست‌بافت و قرمز رنگ ایرانی، درست با فرهنگ ایران در چند دهه‌ی گذشته همخوانی دارد. پس برای یک رستوران ایتالیایی سبک معماری نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

سبک معماری ایتالیایی «باروک» نام دارد. این نوع معماری یادگار دوران قرون وسطاست. برای آن از سنگ‌های رومی استفاده می‌کنند. شهرت معماری ایتالیایی به دلیل وجود همین سنگ‌نماهای زیباست. برای راه‌اندازی یک رستوران ایتالیایی، نمای بیرونی ساختمان باید به گونه‌ای باشد که عابران از نمای دور، بتوانند نوع سرویس‌دهی رستوران را تشخیص دهند.

معماری رستوران ایتالیاییفضای داخلی رستوران

سبک معماری ساختمان و دکوراسیون داخلی ایتالیا با آنچه که در سایر کشورهای دنیاست، تفاوت دارد. پس برای راه‌اندازی یک رستوران با این فرهنگ، باید به نمای داخلی آن نیز توجه داشته باشیم. یکی از ویژگی‌های نمای داخلی در اغلب رستوران‌های ایتالیایی، ایجاد یک فضای باز برای رفت و آمد مشتریان است. این موضوع با شکوه و عظمت امپراتوری روم پیوند خورده است و هم اکنون نیز در بسیاری از رستوران‌های ایتالیایی همین سبک رعایت می‌شود.

 دکوراسیون داخلی رستوران ایتالیایی با عناصری از جمله تابلوهای نقاشی، مجسمه، تندیس‌ها و پیکره‌ها پیوند خورده است. البته استفاده از این اِلمان‌ها برای زیباسازی و نزدیک کردن رستوران با سبک ایتالیایی است. در صورتی که به این سبک علاقه‌ای نداشته باشید و بخواهید دکور رستوران را به نحو دیگری تزئین کنید، مختار هستید.

اگر بخواهید رستوران شما دقیقاً شبیه به آنچه که در ایتالیاست، شود، باید از طرح‌های تزئینی این کشور استفاده کنید. در این کشور برای زیباسازی رستوران‌ها از نقاشی‌های روی دیوار استفاده می‌شود. قطعاً با وجود چنین طرح‌هایی مشتریان در رستوران احساس می‌کنند که واقعاً در یک رستوران در مرکز شهر رم قرار دارند. ب تیم راه‌اندازی رستوران ایتالیایی باید به گونه‌ای دکور داخلی را طراحی کنند که چنین حسی را در مشتریان القاء کند.

تجهیزات پخت و پز برای رستوران

برای راه‌اندازی یک رستوران ایتالیایی به تجهیزات زیادی نیاز دارید. اغلب این تجهیزات که برای طبخ انواع غذاهای ایتالیایی استفاده می‌شوند، با آنچه که در رستوران‌های ایرانی استفاده می‌شود، تفاوت دارد. دو غذای محبوب ایتالیایی، پاستا و پیتزا هستند که برای درست کردن آن‌ها به مایکروفر و تنورهای مخصوص نیاز دارید. در حالی که اگر به رستوران‌های سنتی ایرانی سر بزنید، از این تجهیزات خبری نیست.

پس باید طراحی رستوران ایتالیایی به گونه‌ای باشد که مکان مجزایی برای قراردادن این دستگاه‌ها در نظر گرفته شود. به هر حال هر کسی که وارد این رستوران می‌شود، اولین غذایی که مدنظر اوست، پیتزا و یا پاستاست.

علاوه بر این رستوران‌ها برای نگهداری موادغذایی به دستگاه‌های سردکننده هم نیاز دارند. یخچال‌های رستورانی با آنچه که در فروشگاه‌ها دیده‌ می‌شود، شباهت زیادی با هم دارند. این یخچال‌ها فضای زیادی را اشغال می‌کنند. بنابراین در زمان طراحی و راه‌اندازی رستوران ایتالیایی باید به این مورد توجه ویژه شود. بهترین طراحان رستوران کسانی هستند که بتوانند مکانی مجزا را برای قرار دادن یخچال‌ها و وسایل پخت و پز در نظر بگیرند.

رنگبندی رستوران ایتالیاییاستفاده از رنگ‌های جذاب ایتالیایی

رستوران‌هایی ایتالیایی اغلب با رنگ‌های گرم طراحی می‌شوند. مردم این کشور برای رستوران‌های خود ترجیح می‌دهند از رنگ‌های تیره و لوکس استفاده کنند. در کمتر رستوران ایتالیایی می‌توانید رنگ‌های شاد مثل صورتی، نارنجی و یا قرمز را پیدا کنید. این رستوران‌ها اغلب با رنگ‌های طرح چوبی ساخته می‌شوند.

در ساخت یک رستوران جذاب ایتالیایی، هنر و مهارت تیم سازنده اهمیت زیادی دارد. ما نیز سعی کرده‌ایم از یک سو به سبک‌های دکوراسیون داخلی در کشور ایتالیا توجه داشته باشیم. از سوی دیگر اِلمان‌های طراحی دکوراسیون در علم نوین گرافیک را نیز در نظر داریم. ترکیب این دو سبک، باعث ایجاد یک فضای مدرن، لوکس و کاملاً ایتالیایی خواهد شد.

تجهیزات مدرن و لوکس رستوران ایتالیاییاستفاده از تجهیزات مدرن میزبانی

در یک رستوران اگر از تجهیزات لوکس و مدرن استفاده شود، می‌توان انتظار داشت که سرمایه به سود تبدیل شود. وقتی برای اولین بار وارد یک رستوران می‌شوید، زیبایی و لوکس بودن تجهیزات، اولین معیار قضاوت شما در مورد آن رستوران خواهد بود. پس زمان راه‌اندازی رستوران ایتالیایی باید به این مورد هم توجه شود.

برای مثال میز و صندلی‌ها باید از بهترین مواد تهیه شده باشند. یک مشتری تنها برای صرف غذا وارد رستوران نمی‌شود. بلکه ساعتی هم برای گفت‌وگو با خانواده و یا دوستان در رستوران وقت می‌گذراند. راحت نبودن میز و صندلی‌ها تاثیر منفی بر روی قضاوت آن‌ها می‌گذارد.

 یک مدیر موفق، قادر است مشتریانی که فقط برای یک بار به رستوران آمده‌اند، به مشتریان دائمی تبدیل کند. به شرط اینکه در کنار کیفیت غذا و نوشیدنی، به لوکس بودن تجهیزات رستوران هم توجه داشته باشد. این فاکتور در زمان راه‌اندازی اهمیت پیدا می‌کند. هر تیمی که قرار است راه‌اندازی رستوران را بر عهده بگیرد، باید به دنبال بهترین وسایل برای میزبانی از مشتریان باشد.

تجهیزات ایمنی در رستوران

رستوران‌ها نیز مانند هر مکان دیگری در معرض حوادثی از جمله آتش‌سوزی است. پس باید ضروری‌ترین تجهیزات برای رستوران فراهم شود. از جمله‌ی این تجهیزات می‌توان به کپسول‌های آتش‌نشانی و پودر خاموش‌کننده‌ی آتش اشاره کرد. البته این مورد در زمان دریافت مجوز رستوران و شروع فعالیت از سوی اداره‌ی اماکن مورد بررسی قرار می‌گیرد.

یکی از مهم‌ترین اصولی که یک تیم راه‌اندازی رستوران ایتالیایی باید به آن توجه داشته باشد، استحکام ساختمان در برابر حوادثی مثل زلزله یا رانش زمین است. اگر ساخت و ساز رستوران براساس قوانین و اصول صحیح معماری انجام شده باشد، ساختمان تا چندین دهه دوام خواهد داشت. حتی وقوع یک حادثه‌ی طبیعی هم در آن اثری ندارد.

در نظر گرفتن پارکینگ

یک تیم حرفه‌ای برای راه‌اندازی رستوران به پارکینگ هم توجه دارد. مشتریان باید از پارک کردن و ایمن بودن خودروی خود در رستوران آسوده خاطر باشند. اما ممکن است متراژ زمینی که برای ساخت رستوران در نظر گرفته شده است، آنقدرها وسیع نباشد که بتوان برای پارکینگ هم روی آن حساب باز کرد.

در معماری نوین، استفاده‌ی حداکثر از فضا یکی از اصول مهم ساخت و ساز محسوب می‌شود. ما نیز سعی کرده‌ایم برای راه‌اندازی رستوران ایتالیایی این فاکتور را مورد توجه قرار دهیم. پس باید فضای رستوران به گونه‌ای تقسیم‌بندی و استفاده شود که بتوان مهم‌ترین و کاربردی‌ترین قسمت‌ها را در آن قرار داد.

اکنون پارکینگ یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر مکان از جمله هتل، بیمارستان، فرودگاه، مرکز خرید و رستوران است. پس نباید در راه‌اندازی رستوران ایتالیایی از این موضوع به سادگی عبور کنید. 

استفاده از تجهیزات بهداشتی در رستوران

رستوران ایتالیایی هم مثل هر رستوران دیگری به تجهیزات بهداشتی نیاز دارد. اکنون که سیستم بهداشتی و نظافت در مکان‌های تجاری مکانیزه شده‌ است، باید از سیستم‌های مدرن استفاده کنید. تیم طراحی و راه‌اندازی رستوران باید به فکر فراهم کردن سیستم‌های جدید برای دفع زباله، لوازم شستشو و ضدعفونی کردن تجهیزات و محیط رستوران باشند.

رزرو آنلاین رستوران

سیستم آنلاین برای رزرو غذا

در حال در بسیاری از رستوران‌های مدرن دنیا برای سفارش غذای مشتریان از فناوری‌هایی مثل CRM و یا ERP استفاده می‌کنند. به این صورت که مشتریان می‌توانند از راه دور غذای خود را در رستوران مورد علاقه‌شان رزرو کنند. سیستم سفارش آنلاین برای رستوران ایتالیایی نیز به رونق این کسب و کار کمک می‌کند. اکنون بیش از ۴۹ درصد از مشتریان رستوران‌ها از طریق گوشی‌های همراه خود، غذایشان را سفارش می‌دهند. پس اگر نمی‌خواهید یک رستوران سنتی با روش‌های قدیمی داشته باشید، به سراغ تیم‌های حرفه‌ای برای راه‌اندازی رستوران ایتالیایی بروید.

نمونه‌های موفق رستوران ایتالیایی در دنیا

در سراسر دنیا به هر کشوری که بروید، می‌توانید یک رستوران ایتالیایی پیدا کنید. در سال ۲۰۱۹ از بین تمامی رستوران‌های ایتالیایی که در سراسر دنیا فعالیت دارند، چندین نمونه به عنوان بهترین و موفق‌ترین انتخاب شدند. این رستوران‌ها عبارتند از:

Song’ e Napule restaurant

رستوران ایتالیایی سونگ ناپول در نیویورک

یکی از بهترین رستوران‌های ایتالیایی در دنیا، رستوران سونگ ناپول (Song’ e Napule) نام دارد که در شهر نیویورک ساخته شده است. دلیل شهرت و محبوبیت این رستوران داشتن منوی کامل از غذاهای ایتالیایی است. در این رستوران سرآشپزهای ایتالیایی استخدام شده‌اند. اما در کنار آن استفاده از موادغذایی باکیفیت و تازه مثل روغن زیتون اصل ایتالیایی، گوجه فرنگی سان مارزانو و … باعث شهرت غذاها شده است. سبک معماری، فضای داخلی و دکوراسیون این رستوران نیز مشتریان را به حال و هوای ایتالیا می‌برد.

رستوران دون آلفونسو تورنتو

رستوران ایتالیایی دون آلفونسو در تورنتو

یکی دیگر از بهترین رستوران ایتالیایی در دنیا، در شهر تورنتو قرار دارد. این رستوران بیش از یک قرن در این شهر راه‌اندازی شده است که در آن بهترین آشپزهای ایتالیایی فعالیت دارند. آنچه باعث محبوبیت و شهرت این رستوران در بین مردم تورنتو و توریست‌ها شده، معماری زیبای رستوران است. نمای ساختمان با سنگ‌های مرمر ایتالیایی تزئین شده است. معماری و هنر ایتالیا را می‌توان در این رستوران به خوبی مشاهده کرد. هر چند کیفیت بالای غذاها و نوشیدنی‌ها هم در محبوبیت‌ آن تاثیرگذار بوده است.

رستوران اوستریا دل بکو مکزیک

رستوران ایتالیایی اوستریا دل بکو در مکزیک

یکی از بهترین رستوران‌های ایتالیایی در شهر مکزیکوستی (در کشور مکزیک) راه‌اندازی شده است. این رستوران که Osteria del Becco نام دارد، به طور کامل با سبک معماری ایتالیایی ساخته شده است. روی دیوارهای این رستوران مجموعه‌ای از داستان‌های تاریخی کشور ایتالیا به چشم می‌خورد. درب ورودی رستوران با درختان تاک، تزئین شده است.

رستوران میشل فرنسی در پاریس

در شهر پاریس هم یک رستوران ایتالیایی فعالیت دارد. این رستوران که «میشل فرنسی» نام دارد، حدود ۳۰ سال است که در این شهر فعالیت می‌کند. اکنون نیز به عنوان یکی از بهترین رستوران‌های ایتالیایی در دنیا شناخته شده است. آنچه باعث محبوبیت و شهرت این رستوران شده است، خلاقیت در طراحی نمای ساختمان، فضای داخلی رستوران و خدمات باکیفیت به مشتریان است. ناگفته نماند که غذاهای ایتالیایی در فرانسه طرفداران زیادی دارد که باعث رونق این رستوران شده است.

رستوران لومی در شهر سیدنی

رستوران لومی در شهر سیدنی

یکی دیگر از بهترین رستوران‌های ایتالیایی در کشور استرالیا در شهر سیدنی راه‌اندازی شده است. موقعیت جغرافیایی تاثیر زیادی در موفقیت این رستوران داشته است. رستوران لومی در خلیج سیدنی و مشرف به آب‌های پرمونت قرار دارد. نمای زیبای آن تاثیر زیادی در شهرت و محبوبیت این رستوران ایتالیایی داشته است. در این رستوران بهترین سرآشپزهای ایتالیایی فعالیت دارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *