راه اندازی هتل

مشاوره راه اندازی

روش های دریافت مشاوره

تماس با تلفن های شرکت : ۸۸۰۶۷۱۴۰ - ۸۸۰۳۸۷۹۵

موبایل جناب شمس : ۰۹۱۲۸۵۰۳۳۲۳

واتساپ جناب وحید شمس : ۰۹۱۲۸۵۰۳۳۲۳

هتل یا مهمانخانه یک واژه فرانسوی است و منظور از آن یک واحد اقامتی و مسکونی اجاره ای می باشد که هدف اصلی آن برآوردن نیازهای مهمان ها می باشد. هر هتل دارای شاخه های متفاوتی می باشد که هر یک از این شاخه ها به طور جداگانه نقش ویژه و عمده ای در برآورد نیازهای مسافران و مهمان ها ایفا می کنند و هر کدام از این بخش ها در میزان سودآوری یک هتل نقش اساسی را ایفا می کنند. با توجه به تغییرات جهان و پیشرفت های عمده ای که در طول زمان صورت می گیرد امروزه هتل ها نقش بسیار عمده ای را در زندگی بشر ایفا می کنند. با توجه به سازوکار و مدیریت صحیح در بعضی از هتل ها، آنها همواره پیشرفت می کنند و به موفقیت دست پیدا می کنند و این موفقیت باعث می شود که سوددهی هتل همواره افزایش پیدا کند، در سوی دیگر هتل هایی را می بینیم که با عدم درایت و مدیریت ناشایستی که در هتلداری و اقتصاد هتلداری انجام می شود با شکست روبرو می شوند.

hotel

اگر بخواهیم هتلی را تاسیس کنیم در ابتدا باید به بررسی هزینه ها بپردازیم که این هزینه ها ناشی از شهر مورد نظر، متراژ و زیربنای هتل، تعداد اتاقها، محل احداث هتل و دیگر امکانات و استانداردها مورد نظر می باشد.

برای تاسیس یک هتل داشتن یک برنامه ریزی دقیق و سنجیده بسیار حائز اهمیت می باشد و پیش بینی های تمام مراحل کار باید به صورت جداگانه انجام پذیرد. بدین صورت که ابتدا باید نقشه از تمامی بخش های مختلف به همراه تجهیزات و وسایل و جانمایی تجهیزات مندرج در نقشه به طور کامل صورت بگیرد تا منطبق با بتوان برنامه ریزی دقیق و کاملی داشت.

معماری هتل

یکی از شاخصه های اصلی طراحی، معماری است. به طور کلی معماری که در یک هتل صورت می گیرد باید متمایز از هتل های دیگر باشد و طراحی های صورت گرفته هتل باید از استاندارد های بین المللی پیروی کند و خلاقیت های به کار رفته شده در این طراحی و معماری ها مشهود باشد. اگر  فضاها و متراژها به طور صحیحی طراحی شوند بدون شک رضایتمندی را در مشتریان خواهیم دید و این رضایتمندی باعث می شود مشتریان خرسند ما به نوعی به عنوان بازاریاب برای هتل عمل کرده و با انتقال حس رضایت خود به دیگران مشتریان جدیدی برای هتل جذب کنند.

به طور کلی سیاست ها و نگرش های مدیران با یکدیگر متفاوت می باشد و میزان خدماتی که یک هتل ارائه می دهد به طور مستقیم برگرفته از همین سیاست ها می باشد.

امکانات ضروری هتل

AIR CONDITIONING SYSTEM

سیستم های تهویه

SECURITY

سیستم های امنیتی
HOTEL

HEATING AND COOLING

سیستم های گرمایشی و سرمایشی

CCTV

شبکه دوربین های مدار بسته

FIRE SUPPRESSION SYSTEM

شبکه اطفاء حریق

برای تاسیس یک هتل با شکوه و مجلل توجه به خواسته ها و نیازهای مشتری بسیار حائز اهمیت می باشد. در یک هتل امکانات بسیار و متنوعی باید قرار بگیرد تا این نیازهای و خواسته ها رفع شود. هر هتل به شیوه ای منحصر به فرد و براساس سیاست های خود تلاش بر رفع این نیازها را دارد. بسیاری از هتل ها از سالن ها مختلف ورزشی همچون سالن های بدنسازی یا استخرها سرپوشیده یا سرباز و سایر امکانات ورزشی جهت ایجاد رضایت در مشتریان خود استفاده می کنند. این هتل ها در زمان طراحی بسیار حساس عمل کردند و فضاهای سرسبز و فضاهای اختصاصی برای سرگرمی کودکان را از همان ابتدا در دستور کار خود قرار دادند و جدا از آن بسیاری از هتل های لوکس دیگر هم اقدام به اعمال فعالیت هایی همچون احداث واحد های تجاری متنوع و … کرده اند که بدون شک در رضایت مشتریان بدون تاثیر نمی باشد. ایجاد این سری از مجموعه های رفاهی و تفریحی در هتل ها باعث حس متفاوت و رضایت در مشتری می شود و نتیجه آن باعث افزایش سطح کیفی و ارتقاء ستاره های هتل گردد.

HOTEL

نکات مهم هنگام طراحی هتل

تفکیک بخش های هتل

یکی دیگر از اقداماتی که در هر هتل باید رعایت شود تفکیک بخش کارکنان با مهمانان هتل می باشد. این تفکیک در تمامی سطوح باید به کار گرفته شود. چه از زمانی که کارکنان یا مهمانان وارد هتل می شوند که با نگاهی بر هتل های سطح بالا و استاندارد متوجه می شویم که ورودی های متفاوتی را برای هر بخش تدارک دیده اند که این از نکات ویژه ای است که در هنگام طراحی باید رعایت شود.

غذا خوری

بدون شک غذاخوری که برای پرسنل در نظر گرفته می شود باید متفاوت از مهمان ها باشد و به دقت به جزئیات توجه شود. به عنوان مثال ظروفی که برای پرسنل هتل به کار گرفته می شود متفاوت و ارزانتر از ظروفی باشد که برای مهمانان در نظر گرفته می شود. امکاناتی از قبیل اتاق های لاکر یا تعویض لباس های خانمها و آقایان به صورت مجزا و اختصاصی در نظر گرفته شود و همینطور برای کارکنان کمدهای اختصاصی مربوط به هر فرد تهیه شود.

طراحی لابی

نکته دیگری که باید به دقت به آن توجه شود طراحی لابی می باشد. لابی از جمله فضایی است که مهمانان مدت زمانی را در این مکان به انتظار می نشینند. بنابراین در زمان طراحی هتل باید کافی شاپ در فضای مرکزی هتل طراحی گردد تا مهمان ها به راحتی به آن دسترسی داشته باشند و احساس راحتی کنند. عمده نگاه مهمانان همواره به سرویس بهداشتی و لابی هتل می باشد به همین دلیل در زمان طراحی باید توجه بسیاری داشت تا نقصی به وجود نیاد.

طراحی اتاق ها

همانطور که گفته شد اصلی ترین فعالیت یک هتل قبل از تاسیس آن که معماری منحصر به فرد آن می باشد. در طراحی اتاق ها و یا سوئیت های مهمانان باید نهایت دقت و ظرافت به کار گرفته شود. امکاناتی از قبیل ویو و یا چشم انداز اتاق، نورگیر بودن اتاق، انتخاب کفپوش مناسب، طراحی سرویس بهداشتی مناسب و در نظر گرفتن امکانات ساده همچون اینترنت بی سیم (WIFI) باعث رضایت مهمانان می گردد. همچنین در زمان طراحی نسبت استفاده از هر اتاق باید طبق استاندارد جهانی باشد و باید تعداد اتاق ها در هر طبقه را در نظر داشت.معماری هر اتاق باید به گونه ای باشد که برگرفته از سبک و طرح کلی هتل باشد و از آنجایی که تعداد اتاق ها در هر طبقه می تواند زیاد باشد باید تمامی جنبه ها اعم از نظافت، مسائل ایمنی و … در نظر گرفته شود. بنابراین در ابتدای شروع پروژه بهترین اتفاق این است اتاقی با طراحی قبلی و تجهیزات در نظر گرفته شود که مناسب بررسی بودجه و طرح باشد.

پارکینگ هتل

مسئله اصلی که همواره مهمانان و یا سایر افراد همواره با آن مواجه بودند پارکینگ هتل می باشد. تامین پارکینگ بسیار اهمیت ویژه ای دارد و باید ظرفیتی مناسب به نسبت تعداد پذیرش در نظر گرفت. با توجه به مراسم ها و رویداد هایی که همواره در هتل ها به اجرا درمی آید همواره باید پارکینگ را با توجه به تعداد مهمان ها طراحی کرد و با توجه با این رویدادها باید فضای پارکینگ مهمان دیگری که به هتل می آیند هم تامین شود تا آنها بدون کوچکترین دغدغه ای وارد هتل شوند. حال ممکن است با توجه به فضای هتل، ظرفیت تامین این همه پارکینگ وجود نداشته باشد. در این صورت باید از راهکارهای ساده ای همچون تاسیس پارکینگ تخصصی در نزدیکی هتل استفاده کرد. برای تاسیس پارکینگ تخصصی حتما نیاز نیست امکانات ویژه ای را در نظر گرفت می تواند همچون تیکه ای زمین نسبتا ساده باشد.
hotel room design

طراحی اتاق ها

همواره باید توجه داشت با توجه به اینکه نیازها و خواسته های مشتریان متفاوت می باشد باید همواره تنوعی از اتاق ها طراحی شود که در اینجا به معرفی آن می پردازیم :

Singel room

همانطور که از نام آن مشخص است اتاق های یک نفره ای هستند که فقط یک تخت دارند و به طور عمده با علامت اختصاری SGN که مخفف کلمه SINGEL هست نشان داده می شوند.

Double room

در اغلب هتل ها اتاق های دو نفره به ۳ صورت می باشد. در نوع اول ان یک تخت دونفره به هم چسبیده که معمولا با DBL که برگرفته از لغت Double می باشد. معمولا اندازه تخت ها در حدود ۱۳۵ تا ۱۹۰ سانتی متر است. نوع دوم ان شامل دو تخت جدا از یکدیگر که توسط یک میز پاتختی از یکدیگر جدا شده اند که توئین (Twin) نامیده می باشد و نوع سوم آن از دو تخت خواب یک نفره که بدون فاصله در کنار یکدیگر قرار گرفته است تشکیل شده که اینگونه اتاق ها را هالیوود توئین روم (Hollywood Twin Room) مینامند.

Triple room

اتاق سه نفره که با لغت اختصاری TPL که برگرفته از لغت TRIPLE است نمایش داده می شود. اتاق های سه نفره به طور معمول به دو صورت می باشد یا از ۳ تخت یک نفره که جدا از یکدیگر قرار گرفته و یا یک تخت تک نفر و یک تخت دو نفره چسبیده به هم تشکیل شده است.

Double Double room

به طور کل شامل دو تخت خواب دو نفره میباشد که در این حالت Double Double-Room و یا اگر به صورت تخت های تک نفره و جدا از یکدیگر قرار گرفته باشد که Quad می گویند.

Suite

سوئیت ها در هتل ها به نوعی چیزی فراتر از اتاق هستند و یا می توان کاملترین اتاق آنها را قلمداد کرد. که شامل هال، اتاق غذاخوری، اتاق خواب و آشپزخانه می باشد.

Apartment

همانطور که مشخص است برگرفته از یک آپارتمان کامل شامل هال، پذیرایی، اتاق خواب و …. است.معمولا این گونه اتاق ها برای خانواده هایی که به صورت جمعی و یا افرادی که به صورت تعداد زیاد سفر می کنند مناسب است.
hotel room

Connected room

این نوع اتاق ها در حقیقت شامل ۲ اتاق تو در تو می باشد که هر کدام از این اتاق ها به صورت جداگانه به راهرو اصلی هتل راه دارند. در اصل در داخل هر کدام از این اتاق ها به صورت جداگانه سرویس بهداشتی و سایر امکانات قرار گرفته این اتاق ها با یک در به یکدیگر وصل می شوند.

Caban

زمانی که مهمانان قصد داشته باشند در مجاورت یک چشم انداز آبی قرار بگیرند از این اتاق ها استفاده می کنند که این چشم انداز آبی با توجه به موقعیت جغرافیایی هتل می تواند یک ساحل و یا دریاچه و حتی یک استخر باشد.اغلب این اتاق ها در همکف واقع شده اند.

Studio

استودیو کلمه ای است که ما را یاد استودیو تلویزیون می اندازد اما هیچ ربطی به آن ندارد. یکی از اتاق های هتل است که همانند اتاق پذیرایی است و مبل ها و کاناپه هایی که در این اتاق ها قرار گرفته شده است قابلیت تبدیل شدن به تخت را دارا می باشد. در واقع مهمان ها از این اتاق ها به صورت دو منظوره استفاده می کنند یعنی روزها همانند اتاق پذیرایی و شب ها به اتاق خواب تبدیل می شود. در این اتاق ها حمام و آشپزخانه نیز اغلب قرار دارد.

Parlor room

نام این اتاق برای عموم مردم چندان آشنا نیست. از این اتاق تنها برای اهداف تجاری استفاده می شود و مقاصد تفریحی استفاده چندانی ندارد.

Fiesta Suite

هتل هایی که دارای سالن عروسی می باشند این قابلیت را دارا می باشند که پس از اینکه مجلس عروسی تمام شد این سوئیت ها را در اختیار عروس و داماد قرار می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *